Naxçıvan Muxtar Respublikası Perinatal Mərkəzdə "Perinatologiyanın aktual aspektləri” mövzusunda təcrübə mübadiləsi aparılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Perinatal Mərkəzində Azərbaycan Republikası Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutundan dəvət olunmuş yüksəkixtisaslı həkim heyəti tərəfindən “Perinatologiyanın aktual aspektləri” mövzusunda təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Perinatal Mərkəzində çalışan həkim mama-ginekoloqlar və neonatoloq həkimlər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Naxçıvan Muxtar Respublikası Perinatal Mərkəzi publik hüquqi şəxsin direktorunun inzibati işlər üzrə müavini və direktor vəzifələrini icra edən Ülkər Bayramova və Mərkəzin baş həkimi və direktorun müavini Kifayət Məmmədova çıxış edərək keçirilən tədbiri əhalinin sağlamlığının qorunması, mama-ginekoloji xidmətin keyfiyyətinin artırılması, Naxçıvan Muxtar Respublikası Perinatal Mərkəzində çalışan tibb işçilərinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi və praktiki bacaraqlarının təkmilləşdirilməsi baxımından yüksək qiymətləndiriblər.
Təcrübə mübadiləsi zamanı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, həkim-neonatoloq Lalə Rzayevanın “İstilik zənciri: döşlə əmizdirmə siyasəti”, mama-ginekoloqu Şəhla Əsgərovanın “Antenatal qulluq” və mama-ginekoloqu Kifayət Adıgözəlovanın “Zahılıq dövründə qanaxmalar” mövzularında çıxışları dinlənilmiş, slaydlar nümayiş olunmuşdur.
Mama-ginekologiya və neonatologiya sahələrində fəaliyyət göstərən həkimlərin peşəkar bilik və bacarıqlarının artırılması, həmçinin təcrübə mübadiləsi aparılması, əməkdaşlığın qurulması məqsədi ilə təşkil olunan tədbirdə müasir müalicə üsullarından da söz açılmış, hamiləlik zamanı xromosom xəstəlikləri və döldəki ürək qüsurlarının diaqnostikası, doğulan xromosom xəstəlikli uşaqların müalicəsi, nevroloqun nəzarəti və irsi keçən xəstəliklər zamanı həkim genetiklərin rolu barədə səmərəli müzakirələr, fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlığın qurulması məqsədi ilə təşkil olunan tədbir müdəmadi olaraq keçiriləcək. Həmçinin bu gün keçirilən təcrübə mübadiləsi zamanı əyani olaraq xəstələr üzərində müalicə və müayinələr də aparılmışdır.

Перинатальный центр Нахчыванской Автономной Республики обменялся опытом по «Актуальным аспектам перинатологии ”»
“ Текущие аспекты перинатологии ” Обмен опытом по теме <TAG1> Специализированным медицинским персоналом, приглашенным Институтом научно-исследовательской акушерства и гинекологии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики в Перинатальном центре Нахчыванской Автономной Республики проведено.
В мероприятии приняли участие акушерские гинекологи и врачи-неонатологи, работающие в Перинатальном центре Нахчыванской Автономной Республики.
Первоначально Перинатальный центр Нахчыванской Автономной Республики провел мероприятие с участием Улкара Баямова, заместителя директора по административным вопросам и директора, и Кифалы Мамедова, главного врача и заместителя директора Центра высоко оценили защиту здоровья, повышение качества акушерских и гинекологических услуг, повышение профессионализма медицинских работников, работающих в Перинатальном центре Нахчыванской Автономной Республики, и улучшение их практического мастерства.
Во время обмена опытом старший научный сотрудник Института акушерства и гинекологии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, врач-неонатолог Лала Рзаева “ Тепловая цепочка: политика грудного вскармливания ”, Выступления акушерки-гинеколога Шахлы Асаровой “ Антенатальная помощь ” и акушерки-гинеколога Наказание Адыгаровой “ Кровотечение во время беременности ” Были услышаны, и были показаны слайды.
На мероприятии, организованном для повышения профессиональных знаний и навыков врачей, работающих в области акушерской гинекологии и неонатологии, а также для обмена опытом и налаживания сотрудничества, также обсуждались современные методы лечения, Эффективное обсуждение и обмен мнениями о роли генетиков во время хромосомных заболеваний во время беременности и диагностике сердечных дефектов у плода, лечении детей с врожденными хромосомными заболеваниями, контроле неврологов и наследственных заболеваний.
Мероприятие, организованное для обмена опытом и налаживания сотрудничества, будет проводиться регулярно. Пациенты также получали лечение и обследования во время сегодняшнего обмена опытом.