Təkmilləşdirmə kursu, ixtisas və köçürülmə ilə bağlı
Beş ildən artıq ixtisası üzrə praktik fəaliyyət ilə məşğul olmayan şəxslər peşə hazırlığı keçməlidirlər. Siz peşə hazırlığı keçdikdən sonra sertifikasiya oluna bilərsiniz. Peşə hazırlığı keçmək üçün müvafiq sənədlərin surətini təqdim etməklə (şəxsiyyət vəsiqəsi, orta ixtisas tibb təhsil haqqında sənəd, notarial qaydada təsdiq olunmuş əmək kitabçası) 2 nömrəli Bakı Baza Tibb Kollecinə müraciət etməlisiniz.
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin müəssisələrində vəzifələrin nomenklaturası siyahısına uyğun olaraq mamalıq işi ixtisası üzrə təhsil alan orta tibb işçisi tibb bacısı vəzifəsində fəaliyyət göstərə bilər.
2013-cü ildən həkimlərin işə qəbulu vakant vəzifələr barədə verilən elana əsasən mərkəzləşdirilmiş qaydada müsabiqə yolu ilə aparılır. Vakant həkim vəzifələrin elanları Səhiyyə Nazirliyinin internet səhifəsinin “Həkimlərin mərkəzləşdirilmiş işə qəbulu” bölməsində mütəmadi olaraq yerləşdirilir.

О курсах повышения квалификации, квалификации и переводе
Лица, не занимающиеся практической деятельностью по специальности более пяти лет, должны пройти профессиональную подготовку. Сертификацию можно получить после прохождения профессионального обучения. Для прохождения профессиональной подготовки необходимо обратиться в Бакинский базовый медицинский колледж №2, предоставив копию соответствующих документов (удостоверение личности, документ о среднем медицинском образовании, нотариально заверенную трудовую книжку).
Согласно перечню номенклатуры должностей в учреждениях Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, медсестрой может работать акушерка, получившая образование по специальности акушерство.
С 2013 года набор врачей осуществляется централизованно, путем конкурса на основе объявления вакантных должностей. Объявления о вакантных должностях врачей регулярно размещаются на сайте Минздрава в разделе «Централизованный набор врачей».